Хто і коли може не платити за комунальні послуги під час дії воєнного стану

Та які довідки потрібно надати для підтвердження свого права

Стаття на 4 хв.

В цій статті ми обговоримо:

Всі громадяни зобов’язані вчасно оплачувати спожиті комунальні послуги навіть під час війни. Проте є деякі виключення коли громадяни мають право не платити за надані послуги або плата може не нараховуватися чи нараховуватися частково.

Хто може не платити комуналку під час війни та як це зробити, які довідки потрібні

За комунальні послуги мають право не платити наступні категорії громадян:

  • особи, житло яких було пошкоджене чи зруйноване в результаті бойових дій;
  • особи, які були змушені покинути свої домівки через війну;
  • особи, які приймають участь у бойових діях.

Для підтвердження свого права не оплачувати комунальні послуги споживачам потрібно надати до комунальних підприємств, що надають такі послуги, підтверджуючі довідки.

У випадках коли дім або квартира зруйновані повністю або частково зафіксувати цей факт необхідно, звернувшись із заявою до будь-якого ЦНАПу, нотаріуса або через застосунок “Дія”. В органах місцевого самоврядування мають бути створені спеціальні комісії, які повинні оглянути зруйноване житло та скласти відповідний акт. Вже на підставі такого документу власник житла фіксує офіційно факт припинення надання комунальних послуг та може розраховувати на компенсацію від держави.

Люди, які змушені були покинути свої оселі і понад 30 днів були відсутні в помешканнях також звільнені від сплати комунальних послуг та мають право на перерахунок платежів. Для підтвердження такого факту громадяни повинні надати підтверджуючу довідку, яка буде підставою для перерахунку послуг постачальником.

Щоб оформити довідку необхідно звернутися із заявою до постачальника послуг, а також засвідчити свою відсутність одним із документів:

  • довідкою про проходження лікування;
  • довідкою про тимчасове проживання внутрішньо переміщеної особи;
  • довідкою, яка свідчить про службу в ЗСУ.

Але слід знати, що якщо з такими довідками звернутися просто до ЖЕКу, то процедура перерахування стосуватиметься лише холодної, гарячої води та вивезення побутових відходів. Для коригування плати за газ та електроенергію таку інформацію слід подати до газо- та електропостачальних компаній.

В випадках коли в помешканні не користуються комунальними послугами, але в будинку чи квартирі встановлені лічильники, необхідно подавати актуальні свідчення або просто надсилати старі цифри.

Тарифи та як зекономити

Тарифи на газ, тепло та гарячу воду під час воєнного стану та ще пів року після його завершення не будуть підвищувати. Це зокрема регулюється постановою КМУ від 29.04.2022 № 502 «Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв’язку із введенням в Україні воєнного стану» та Законом № 2479-IX «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування», який вступив в дію 19 серпня 2022 року.

При цьому вищезазначеним Законом визначено гарантії для суб’єктів господарювання, зокрема передбачено компенсацію різниці в тарифах.

Під час війни в Україні продовжує працювати програма субсидій, а на час воєнного стану та місяць після його скасування пільги на оплату послуг продовжуватимуть автоматично. Для цього не потрібно нікуди звертатися.

Для тих, хто прихистив у себе переселенців держава гарантує відшкодування комунальних послуг у розмірі 450 гривень на місяць.

Що буде, якщо не платити комуналку

Постановою Кабміну № 206 від 5 березня 2022 року забороняється:

  • нараховувати штрафи та пеню за несплату комунальних послуг;
  • позбавляти споживачів права користування послугами – відключати електроенергію, газ тощо за борги.

Також у період дії воєнного стану забороняється примусове стягнення з фізичних осіб та деяких категорій юросіб заборгованості за житлово-комунальні послуги.

При цьому надання комунальних послуг у разі несплати або оплати не в повному обсязі припинено не буде.

Але слід пам’ятати, що нікому боргів за комуналку не спишуть. Після закінчення війни всі ці пільги будуть скасовані і перестануть діяти. Всі заборгованості доведеться заплатити. Якщо цього не зробити, включатимуться штрафні санкції, у тому числі й судові позови.

Найгіршим результатом для боржника може стати конфіскація житла. Така норма міститься у статті 50 Закону України “Про виконавче провадження”. Там йдеться, що у разі відсутності у боржника коштів на рахунках та ліквідного рухомого майна об’єктом стягнення стає нерухоме майно, тобто його житло. Щоправда, є певна сума заборгованості, після якої боржник ризикує втратити своє житло. Ця сума складає 20 мінімальних зарплат.

Читати ще про комунальні послуги в Україні

Відповіді на питання, які вас цікавлять

Як дізнатися заборгованість за комунальні послуги

Як дізнатися заборгованість за комунальні послуги

Приват24 оплата комунальних платежів

Приват24 оплата комунальних платежів

Відключення світла та газу за борги: що потрібно знати

Відключення світла та газу за борги: що потрібно знати

Доставка газу в Україні: як розраховується та оплачується

Доставка газу в Україні: як розраховується та оплачується