Що таке субсидія та хто може розраховувати на допомогу держави

Види, порядок призначення та отримання

Стаття на 5 хв.

В цій статті ми обговоримо:

Життя в умовах ринкової економіки не можна назвати легким та безтурботним. З одного боку, це нові можливості, з іншого – стала боротьба за гідне існування. Не всі з нею справляються з різних причин. Тому держава намагається допомогти субсидіями населенню, підприємствам, галузям або цілим регіонам, які потребують підтримки.

Поняття та види

В загальному субсидія – це допомога від держави фізичним та юридичним особам з метою підтримки дотаційних регіонів, окремих категорій громадян, розвитку сучасних виробництв та галузей.

З цього визначення зрозуміло, що одержувачами субсидій може бути як населення, так і підприємство чи цілий регіон. Тому і видів субсидування багато:

  • на придбання житла;
  • на оплату ЖКГ;
  • на підтримку сільського господарства, будівництва та інших важливих для економіки галузей;
  • на підтримку малого бізнесу загалом та безробітних громадян, зокрема у вигляді допомоги на відкриття ними власного бізнесу.

За формою надання субсидії можуть бути:

  • прямі – адресна передача конкретної грошової суми чи допомога у натуральній формі;
  • непрямі – компенсації, які знижують податки, вартість лікування, відсоткові ставки з іпотеки та інші.

Відмінні риси субсидії:

  • цільовий характер – отриману допомогу не можна витратити на що завгодно;
  • безповоротний характер – це не кредит, який треба повертати із відсотками. Але якщо ви витратили гроші на інші цілі, то повернути доведеться;
  • передбачає пайову участь – тобто одержувач субсидії теж має профінансувати частину видатків.

Субсидію надають і бюджетам, і юридичним особам, і приватним підприємцям, і населенню. У субвенцій більш вузька спрямованість. А дотації мають нецільовий характер.

Відмінність субсидії від субвенції та дотації:

  • субвенція – це грошова допомога бюджетам різного рівня від національного бюджету на певні цілі та строк. Якщо витратили не на ці цілі або не вклалися вчасно, то держава вимагатиме повернути;
  • дотація – це безоплатна та нецільова допомога, яку не треба повертати. Вона виділяється на підтримку збиткових, але важливих для регіону чи держави підприємств. Всі ми чули або користуємося дотаціями на харчування, проїзд та інше.

Субсидії на оплату комунальних послуг

Найбільш затребуваною і використовуваною являється субсидія при відшкодуванні витрат на житлово-комунальні послуги. Ця адресна допомога надається для покриття оплати ЖКП, електроенергії, газу, твердого та рідкого пічного топлива.

Така допомога призначається коли є різниця між розміром плати за житлово-комунальні послуги в межах соціальних норм та соціальних нормативів і розміром обов’язкового платежу, відсоток якого визначається КМ України. Субсидії є безповоротними виплатами і не тягнуть за собою змін форм власності житла.

На даний час соціальні норми житла для призначення субсидії встановлюються на 13,65 кв. м площі на одну особу та додатково 35,22 кв. м на домоволодіння.

Субсидії на оплату комунальних послуг можуть призначатися на термін до шести місяців, а за сплату природного газу та електроенергії, які споживаються для індивідуального опалення – з місяця звернення на весь опалювальний період.

Хто має право на субсидії по оплаті комунальних послуг

Субсидія може призначатися одному з представників домогосподарства за місцем реєстрації та розраховується на всіх зареєстрованих осіб. Особам, фактично проживаючим, але не зареєстрованим в будинку, субсидія може бути призначена в таких випадках:

  • оренда житла на підставі договору оренди;
  • індивідуальні забудовники, плата за ЖКП яким нараховується, але будинки ще не прийняті в експлуатацію;
  • внутрішньо переміщені особи.

У таких випадках, склад домогосподарства вказується заявником при зверненні за призначенням субсидії та додаються всі відповідні документи, що можуть підтвердити проживання за фактичною адресою домогосподарства.

Порядок призначення та отримання

Рішення про призначення або відмову в субсидії приймається протягом 10 днів після подання заяви та отримання інформації щодо доходів заявника, складу зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб, забезпеченості житловою площею та комунальними послугами.

Субсидія призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується:

  • на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня;
  • на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.

Щоб отримати субсидію, необхідно підготувати документи та надати їх до центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) міських чи селищних рад.

При подачі заяви додаються слідуючі документи:

  • заява про призначення житлової субсидії та декларація про доходи і витрати;
  • довідка про доходи – у разі якщо в декларації вносяться відомості про доходи, інформація про які відсутня у Державній податковій службі, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань призначення субсидій;
  • при потребі договір оренди житла.

Розмір субсидії залежить від:

  • вартості комунальних послуг;
  • нормативної площі житла;
  • частки оплати за ЖКП у сукупному доході сім’ї.

В яких випадках субсидія на оплату ЖКП не призначається

Є правила, за якими субсидію можна не отримати:

  • якщо у власності перебуває два житлових приміщення – субсидія не призначається. Винятком може бути, коли друге приміщення знаходиться у спільній власності, або якщо воно розташоване в сільській місцевості;
  • при покупці на 50 тисяч гривень і більше за перше півріччя звітного року, крім медичних, житлово-комунальних та освітніх послуг;
  • якщо у власності є новий автомобіль до 5 років або 2 автомобілі й найстаршому до 15 років;
  • при наявності депозитного рахунку, на якому більше ніж 100 тисяч гривень;
  • якщо є працездатні члени сім’ї, але вони не навчаються, не працюють, не надають будь-які інші соціальні послуги та не перебувають на обліку в центрі зайнятості.

Розраховується субсидія як різниця між вартістю житлово-комунальних послуг в межах соціальних нормативів та розміром обов’язкового платежу.

Знаючи дохід сім’ї, норми споживання можна самостійно розрахувати розмір обов’язкового платежу й орієнтовний розмір субсидії.

Читати ще про комунальні послуги в Україні

Відповіді на питання, які вас цікавлять

Як оплатити комуналку через інтернет

Як оплатити комуналку через інтернет

Відключення світла та газу за борги: що потрібно знати

Відключення світла та газу за борги: що потрібно знати

Доставка газу в Україні: як розраховується та оплачується

Доставка газу в Україні: як розраховується та оплачується

Як оплатити комуналку через Монобанк

Як оплатити комуналку через Монобанк