Що таке житлово-комунальні послуги

Що входить до комунальних послуг

Стаття на 4 хв.

В цій статті ми обговоримо:

Гаряча і холодна вода в крані впродовж доби, можливість приготування їжі на газу, електрика, світло, тепло в будинку чи квартирі – погодьтеся, що ці блага цивілізації так увійшли в наше життя, що без них ми не можемо уявити наш побут. Кожен українець − споживач житлово-комунальних послуг.

Що входить до комунальних послуг

Надання ресурсів споживачам для комфортного та безпечного проживання і є житлово-комунальними послугами. Сюди відносяться опалення, гаряча та холодна вода, електрика, каналізація, газ. Виконавець комунальних послуг – це організація, яка надає їх користувачеві. Поняття, яке їх об’єднує – це ЖКГ, житлово-комунальне господарство.

Згідно Закону України «Про житлово-комунальні послуги» поділ житлово-комунальних послуг передбачає такі види:

  • житлові послуги − управління з життєдіяльності багатоквартирних будинків;
  • комунальні послуги − передбачають постачання та розподіл природного газу, теплової та електричної енергії, гарячої води, централізоване водопостачання та водовідведення, вивезення побутових відходів.

Головне, що тут потрібно зрозуміти: житлові і компослуги – це різні комплекси послуг, що надаються споживачеві. Житлові послуги відносяться до послуг по управлінню багатоквартирними будинками, а саме:

  • обслуговування майна багатоквартирного будинку, що належить до спільної власності. До цієї послуги включається прибирання внутрішніх приміщень та території біля будинку – вона може проводитись на даху, сходових клітках, технічних поверхах, тротуарах, у підвалах та у дворі. Сюди відносяться і сантехнічні роботи, утримання ліфтів, внутрішньобудинкових систем;
  • оплата послуг, що йдуть на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, наприклад електроенергії, освітлення сходових кліток, підвалів та подвір’я будинку;
  • ремонти спільного майна багатоквартирного будинку – ОСББ чи ЖЕК відповідають за безперебійну роботу каналізації, подачу тепла та води, але лише поза квартирами. Ремонт всередині житла споживач проводить власним коштом. Чищення вентиляційних каналів проводиться у разі потреби, але перевірки проводяться двічі на рік мінімум. Перевірка системи автоматичного пожежогасіння щомісяця.

Комунальні послуги необхідні для забезпечення комфортного проживання. До цієї категорії відносяться послуги по централізованому постачанню та розподілу:

  • природного газу;
  • електроенергії;
  • теплової енергії;
  • гарячої та холодної води;
  • водовідведенню.

Надання комунальних послуг власникам можливе лише з моменту укладання ними договору постачання комунальних ресурсів із ресурсопостачальними організаціями, які відповідають лише за надання відповідних послуг до межі багатоквартирного чи житлового будинку.

Нормативи споживання

Норматив споживання – кількісний показник обсягу споживання комунального ресурсу (холодна вода, гаряча вода, природний та (або) скраплений газ, електрична енергія, теплова енергія, стічні побутові води, що відводяться по централізованих мережах інженерно-технічного забезпечення), що застосовується для розрахунку розміру плати за комунальну послугу за відсутності приладів обліку. Порядок встановлення нормативів споживання комунальних послуг затверджено постановою уряду.

Встановлення нормативів на комунальні послуги входить до обов’язків місцевої влади – по кожному виду послуг свій норматив.

Значною мірою зекономити на сплаті комунальних послуг дозволяють встановлені лічильники, по показам яких проводиться відповідно оплата за використані газ, електроенергію, воду.

Як нараховуються комунальні платежі

Неможливо, щоб обов’язковий щомісячний платіж був скрізь однаковий – в той самий день у різних куточках країни навіть температура повітря може сильно відрізнятися. Значить, опалення також буде різним за обсягом, відповідно, різною буде його вартість. Необхідний індивідуальний підхід для кожного будинку, тому що потрібні різні обсяги ресурсів для забезпечення гарного стану об’єкту та прилеглої території.

Іноді до списку послуг постачальник може додати охорону, паркування, обслуговування відеоспостереження та багато іншого. Від них можна відмовитись, написавши постачальнику відповідну заяву. Тому квартплата відрізняється для різних мешканців.

Платіжний рахунок на комунальні послуги формується, виходячи з різних факторів, головні з яких:

  • складності доставки ресурсів у те чи інше місце;
  • середня температура повітря на вулиці;
  • рівень розвитку інфраструктури;
  • тарифи у регіоні;
  • особливі домовленості між постачальником та споживачем.

Платіжна квитанція – це документ, до складу якого входить вся необхідна інформація. Це тариф на кожну послугу, яку сплачує споживач, та загальна сума оплати.

З листопада 2019 року комуналка оплачується за єдиним для всіх тарифом. Люди, які мають право на пільги, отримують від держави кошти у готівковій та безготівковій формі на рахунок Ощадбанку. Їх вони можуть витратити на оплату послуг, а ті гроші, які залишаються – на власний розсуд. Розрахунок розміру пільги здійснює орган соціального захисту. Також на субсидії мають право люди, які платять за комунальні послуги не менше 20% від загального доходу сім’ї.

До якого числа потрібно сплатити комунальні послуги

В Законі України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VIII встановлено, що сплатити за послуги житлово-комунального господарства необхідно не пізніше 20 числа кожного місяця. Тобто за березень треба сплатити до 20 квітня. Якщо не подавати інформацію про показання лічильників вчасно, виставляються рахунки за нормами споживання, що показують зовсім інші цифри. Також за не внесений вчасно платіж стягується пеня 0,01% від суми боргу за кожен день прострочення.

Наслідки несплати комунальних послуг

У постачальників житлово-комунальних послуг є багато варіантів покарання боржників. Це може бути пеня за кожен день прострочення, відключення тих чи інших послуг, стягнення заборгованості через суд за допомогою державних або приватних виконавців. Такі наслідки можуть очікувати як на суб’єктів господарювання, так і на фізичних осіб. Останні за певних умов можуть втратити навіть квартиру.

Читати ще про комунальні послуги в Україні

Відповіді на питання, які вас цікавлять

Пільги на оплату комунальних послуг

Пільги на оплату комунальних послуг

Платити чи ні за розподіл газу: як можна відмовитись від послуги

Платити чи ні за розподіл газу: як можна відмовитись від послуги

Навіщо потрібен загальнобудинковий лічильник на воду і хто має по ньому платити

Навіщо потрібен загальнобудинковий лічильник на воду і хто має по ньому платити

Хто і коли може не платити за комунальні послуги під час дії воєнного стану

Хто і коли може не платити за комунальні послуги під час дії воєнного стану