В цій статті ми обговоримо:
В останні дні 2023 року Кабінет Міністрів України своєю постановою від 29 грудня 2023 р. № 1405 скасував мораторій на нарахування пені та стягнення заборгованості за комунальні послуги та припинення надання житлово-комунальних послуг споживачам, які мають заборгованість з їхньої сплати.Такий мораторій було введено у 2022 році в зв’язку з повномасштабним вторгненням Росії. Одночасно дія мораторію зберігається для жителів територій, де ведуться бойові дії, та тимчасово окупованих територій.
Скасування мораторію, як кажуть урядовці, в першу чергу спричинено тим, що останнім часом громадяни значно погіршили розрахунки за житлово-комунальні послуги. Характерно, що тенденція зростання боргів спостерігається в тих домогосподарствах, які не отримують субсидії, тобто є цілком платоспроможними та розташовані в регіонах, де не ведуться відкриті воєнні дії.
Так, на сьогодні борг населення за спожиті послуги збільшився на 41% відносно довоєнного часу.
Хто у зоні ризику
Зараз компанії, які надають комунальні послуги населенню, зокрема забезпечують електроенергією та газом, формують списки боржників по основним критеріям:
- суми боргу;
- глибини боргу.
Тобто відключення від комунальних послуг отримають насамперед ті, хто не платив найдовше та накопичили великі суми заборгованості.
Проте, спочатку боржникам буде надіслано повідомлення про необхідність погашення заборгованості. Після попередження у споживачів буде термін для сплати (10 днів) або буде надана можливість реструктуризації боргу. Якщо цього не зробити, то надання послуг буде припинено.
Усі випадки будуть розглядатися в індивідуальному порядку.
Як залишитися зі світлом та газом при наявності заборгованості
Уникнути відключень електроенергії та газу можна декількома способами:
- сплатити заборгованість;
- провести реструктуризацію боргу – звернутися до постачальника комунальної послуги та домовитися про розстрочку платежу;
- подати заяву для списання боргів після судового процесу – це можна зробити у випадках якщо заборгованість існує понад три роки або отримана від попередніх власників,
- не відповідає площі житла.
Якщо домогосподарство, що має заборгованість по комунальним послугам розташоване у зоні бойових дій, або зруйноване повністю чи частково, то світло чи газопостачання не вимикатимуть. Підприємства, з надання комунальних послуг, в таких випадках можуть отримати санкції за відключення некритичної інфраструктури.
Як укласти договір про реструктуризацію заборгованості
Договір реструктуризації дозволить уникнути відключення світла та позовів до суду.
Для цього необхідно звернутися з заявою та необхідними документами до центрів обслуговування споживачів підприємств надавачів комунальних послуг.
До заяви необхідно додати:
- копію паспорту та ідентифікаційного коду;
- довідку про склад сім’ї;
- довідку про доходи;
- документи для підтвердження тимчасової неплатоспроможності – втрата роботи через скорочення або припинення діяльності підприємства, втрата працездатності.
В умовах може бути прописано сплата першого внеску та суворе дотримання графіку погашення заборгованості. При цьому борг можуть розділити на декілька рівних платежів в залежності від ваших доходів та суми заборгованості, але не більше дванадцяти місяців.
При цьому необхідно памʼятати, що паралельно з виплатою боргу необхідно буде сплачувати поточні комунальні платежі.
При порушенні умов договору реструктуризації комунальна організація в односторонньому порядку може розірвати угоду та подати позов до суду про примусове стягнення заборгованості та відключити домогосподарство від мережі.
Чи можна відновити субсидію після реструктуризації боргу за комунальні послуги
Договір про реструктуризацію боргу стане в пригоді і при відновленні субсидії, яка по всій ймовірності, втрачена через борги.
Відновлення можливе лише при таких умовах:
- оформлений договір реструктуризації заборгованості з оплати комунальних послуг;
- довідка, що підтверджує своєчасну оплату згідно графіку;
- документи для підтвердження права на субсидію.
Документи для відновлення субсидії подаються до сервісного центру Пенсійного фонду України або в ЦНАП виконавчого органу місцевої влади.
Надання документів про сплату або анулювання боргу через суд впродовж двох місяців дає можливість відновити нарахування субсидій і за попередні місяці. У випадку, якщо надається договір про реструктуризацію заборгованості, то субсидія нараховується вже з наступного місяця після того, коли укладено таку угоду.