Як дізнатися заборгованість за комунальні послуги

Без інтернету та через інтернет

Стаття на 4 хв.

В цій статті ми обговоримо:

Питання про своєчасність оплати житлово-комунальних послуг стало ще більш актуальним після посилення заходів щодо боржників.

За законом у разі утворення заборгованості власник квартири може зіткнутися із низкою труднощів:

  • неможливістю оформлення та отримання субсидії від держави на оплату ЖКП;
  • нарахуванням пені на суму боргу;
  • обмеженням чи відмовою у наданні комунальних послуг;
  • судовим розглядом;
  • виселенням.

Відповідно до статті 20 п.2 пп.5 ЗУ Про житлово-комунальні послуги оплата комунальних послуг є обов’язком громадянина, і має бути внесена своєчасно та в повному обсязі. Якщо з якихось причин у вас утворилася заборгованість по квартплаті, слід якнайшвидше її погасити або домовитися з управляючою компанією, про відстрочку платежу.

Розглянемо найпопулярніші способи отримання інформації про наявність заборгованості ЖКГ

Як дізнатися про суму боргу без інтернету

Звернутися особисто до житлово-експлуатаційної компанії (ЖЕКу) або до товариства співвласників багатоквартирних будинків (ТСББ). Теоретично, цей спосіб може здатися найкращим, так як при спілкуванні безпосередньо з співробітниками управляючої компанії ви зможете:

  • отримати на руки квитанцію на оплату;
  • дізнатися про проведені платежі та борги перед комунальними службами з урахуванням нарахованої пені;
  • задати питання, що вас цікавлять, з управління будинком.

Але на практиці це займає чимало часу. Крім того, графік роботи ТСЖ незручний для відвідування працюючими громадянами.

Дзвінок у ресурсопостачальні організації, РСО (підприємства водо- та газопостачання, електроенергії тощо). Зв’язатися з компанією, можна за телефонами, вказаними у квитанції: просто телефонуйте і дізнаєтеся розмір боргу. Телефон для зв’язку можна знайти в платіжних документах за попередні місяці або через пошук організації в інтернеті. Для отримання інформації про наявність заборгованості потрібно назвати особовий рахунок абонента, адресу та ПІБ. За наявності боргів з кількох комунальних послуг вам доведеться звернутися до кожної організації РСО. Однак часто буває складно додзвонитися в необхідну установу – телефони зайняті, за вказаними номерами не беруть слухавку або відповідають непривітно.

Будь-яке відділення Укрпошти може надати інформацію про заборгованість. До того ж, тут приймають комунальні платежі. Для цього треба повідомити ПІБ, номер особового рахунку або адресу проживання.

У відділеннях банку також можна отримати інформацію про борги. Працівник банку за вашою інформацією по номеру особового рахунку назве суму заборгованості, яку відразу можна оплатити. Зазвичай, гроші надійдуть на рахунок на протязі трьох робочих днів.

Недоліками таких способів можна назвати черги, часті перебої в роботі програм, необхідність контролю даних в платіжках. До того ж в багатьох випадках доведеться сплачувати комісію.

Способи дізнатися про наявність боргу через інтернет

Особистий кабінет на сайті ресурсопостачальної організації або ТСББ. Для кожного власника на сайті керуючої організації створюється особистий кабінет, в якому він може:

  • отримувати повідомлення про необхідність своєчасної оплати послуг ЖКГ;
  • передавати показання лічильників у керуючу компанію чи ТСББ;
  • оплачувати комунальні послуги онлайн;
  • залишати заявки для аварійно-диспетчерської служби та відстежувати статус їхньої обробки;
  • брати участь у голосуваннях за прийнятими керівництвом ТСББ рішеннями та багато іншого.

Інтеграція сайту керуючої організації з мобільним додатком дозволяє виконувати всі перераховані вище функції (контролювати нарахування та послуги, подавати показання лічильників, оплачувати квитанції тощо), використовуючи смартфон.

Для реєстрації потрібно вказати:

  • ПІБ;
  • адресу;
  • особовий рахунок;
  • суму останнього платежу;
  • електронну пошту.

Особистий кабінет на сайті банку. Багато кредитно-фінансових установ надають громадянам можливість через інтернет-банкінг здійснювати будь-які платежі, в тому числі і за послуги ЖКГ. Для цього необхідно увійти до особистого кабінету на сайті банку та вибрати необхідну послугу. Визначивши постачальника послуг, ви можете отримати інформацію та здійснити оплату. Зверніть увагу, що пені за прострочені платежі не відображаються у банківських системах. Отже, навіть після оплати поточного нарахування слід уточнити про борги в управляючої компанії або в особистому кабінеті сайту ЖКГ.

Банкомат чи термінал. Щоб скористатися цим способом, знадобляться реквізити, які ви можете знайти у квитанції, та найближчий банкомат. Між собою термінали відрізняються комісією, решта операцій схожі. Спочатку вибирається тип комунальної послуги, далі вказується особовий рахунок та вибираєте місяць. В результаті на екрані з’явиться сума боргу. Сплатити можна на місці готівкою або карткою.

Якщо ви хочете бути впевненим у відсутності заборгованості послуг ЖКГ, регулярно звіряйте інформацію з даними керуючої компанії. Найкращим для цього способом буде використання особистого кабінету на сайті ЖКГ або мобільного додатку. Це дозволить миттєво дізнатися історію проведених платежів, суму боргу і тут же здійснити платіж.

Читати ще про комунальні послуги в Україні

Відповіді на питання, які вас цікавлять

Доставка газу в Україні: як розраховується та оплачується

Доставка газу в Україні: як розраховується та оплачується

Хто і коли може не платити за комунальні послуги під час дії воєнного стану

Хто і коли може не платити за комунальні послуги під час дії воєнного стану

Відключення світла та газу за борги: що потрібно знати

Відключення світла та газу за борги: що потрібно знати

Житлові субсидії та виїзд за кордон: як не втратити виплати

Житлові субсидії та виїзд за кордон: як не втратити виплати