В цій статті ми обговоримо:
Майже кожного року ми стикаємось з черговим підвищенням вартості комунальних послуг і навіть не один раз на рік. Тому поради про те, як економити на комунальних послугах, стануть у нагоді не лише незаможним громадянам, а й цілком забезпеченим сім’ям, які хочуть зберегти свій сімейний бюджет для чогось більш цінного, ніж оплата ЖКП.
На чому можна заощадити у квартирі? Ми зібрали багато порад. Якісь здадуться банальними, якісь нездійсненними у конкретних умовах. Але щось обов’язково знайдеться для застосування.
Економія на воді
Лічильники на воду
Для економії ви повинні мати лічильники з обліку витрати гарячої та холодної води. Але з різних причин деякі громадяни цього досі не зробили.
Якщо у вас не встановлено лічильник у квартирі, то при оплаті за водопостачання та водовідведення вашу витрату комунальні служби розрахують за нормативами. Нормативи затверджуються спеціальною постановою місцевих органів влади.
Вартість лічильників на гарячу та холодну воду сама по собі не велика. Плюс необхідні комплектуючі та встановлення. Після встановлення необхідно викликати представників водопостачальної організації для опломбування. Обов’язково зверніть увагу на термін перевірки лічильників. Часто його прописують у квитанції.
Чому досі не всі встановили лічильники на воду? Це може бути вигідно, коли в квартирі прописано 1 особу, а проживає більше. Якщо ця людина ще й пільговик, то зиск стає відчутним.
При встановленні лічильників сім’я буде платити тільки за фактично використану воду і це значно може зекономити кошти при оплаті.
Модернізація санітарно-технічного обладнання
У цій пораді по економії споживння води та зменшення сум в платіжці об’єднано одразу кілька моментів:
- установка унітазу, який передбачає 2 режими зливу – основний та економний;
- на багатьох моделях пральних машин є режим половинного завантаження. Це дуже зручно, адже порошку та води тоді потрібно також менше;
- вибирайте модель посудомийної машини з різними режимами щоб не ганяти годинами пару тарілок на стандартному режимі миття;
- замініть двовентильний кран на кран – справа в тому, що під час регулювання потрібної температури двома вентилями води витікає значно більше;
- встановіть на душі насадку з меншою кількістю отворів, води буде витрачатися менше.
Корисні звички
Заведіть у себе та членів вашої родини корисні звички:
- приймати душ замість ванни;
- вимикати воду, поки необхідно намилити голову та тіло;
- вимикати воду під час безпосереднього чищення зубів щіткою або взагалі набирати воду у склянку;
- перевіряти справність всіх кранів, змішувачів, вентилів на протікання. За тривалий час накапати може дуже багато в кубометрах та гривнях.
Економія на електриці
Двотарифні та тритарифні лічильники
Економити вдень на електроенергії можуть не лише “нічні” мешканці. Встановіть лічильники з різними тарифами енергоспоживання залежно від часу доби та включайте енерговитратні прилади (пральну та посудомийну машини) у нічний час. Є лічильники:
- двотарифні – денна зона (з 7 до 23 години) та нічна зона (з 23 до 7 години);
- тритарифні – пікова зона (з 7 до 10 години та з 17 до 21 години), напівпікова (з 10 до 17 години та з 21 до 23 години), нічна зона (з 23 до 7 години).
Сучасна побутова техніка
Чим більша потужність ваших побутових приладів, тим більше вони споживають електроенергії навіть у непрацюючому стані. Тому фахівці рекомендують вимикати з розеток прилади, що не використовуються. Одними з найпотужніших є чайник, обігрівач, пральна машина та електроплита. Менш потужними вважаються комп’ютери, холодильники, телевізори. За кожною моделлю в інструкції можна знайти інформацію про потужність.
Бажано купувати сучасну побутову техніку з класом енергоспоживання не нижче А. Зараз вже є А+, А++ та А+++. Що означає ця літера? Кожній літері відповідає певний індекс енергоспоживання. Чим більше +, тим нижче індекс, тобто менше енергії споживатиме прилад.
Енергозберігаючі лампочки
Це ще один дієвий спосіб економії електроенергії. По твердженням фахівців енергозберігаючі лампи мають цілу низку переваг:
- термін служби майже у 20 разів вищий, ніж у звичайних;
- світлова віддача у кілька разів вища, ніж у ламп розкалювання;
- можна вибрати колір світіння: денний, природний чи теплий;
- невисоке тепловиділення, тому крихкі деталі світильників не плавляться і не жовтіють від перегріву;
- рівномірне розподілення світла по приміщенню, в результаті чого очі менше втомлюються.
Корисні звички
Є кілька порад щодо ефективного використання побутової техніки. Корисні звички і тут допоможуть заощадити на платежах за електрику:
- замініть електричний чайник на звичайний. Якщо вам це неприйнятно, то завжди набирайте рівно стільки води, скільки потрібно. Крім того, рекомендуємо регулярно чистити чайник від накипу, тоді енергії на кип’ятіння витрачається менше;
- необхідно своєчасно розморожувати холодильник, якщо не передбачене автоматичне розморожування. Так він споживає менше енергії;
- не встановлюйте холодильник біля батареї опалення або на сонячній стороні;
- не ставте в холодильник гарячу їжу;
- рідше користуйтесь праскою -це досить енергозатратний апарат.
Економія газу
Щоб менше платити за газ, необхідно проаналізувати як він витрачається і як скоротити його споживання. Для цього треба дотримуватися кількох простих правил:
- запалювати конфорки безпосередньо перед приготуванням їжі та вимикати їх відразу після закінчення процесу;
- стежити за кольором газу;
- встановлювати котел ближче до джерела газу.
Аналіз теплових втрат та шляхи їх зменшення
У приватному будинку найбільша кількість тепла виходить через вікна, стіни та дах. Крім того, деяка кількість теплової енергії втрачається з повітрям, що йде, по системі вентиляції, адже на зміну теплому повітрю приходить зовнішнє холодне. Тому корисними будуть наступні кроки економії на опаленні:
- утеплення покрівлі або горища – використання кам’яної вати, спінених полімерів, покриття даху “сендвіч”-панелями. У кожному конкретному випадку вибір проводиться виходячи з особливостей будівельних конструкцій та платоспроможності господаря;
- зменшення втрат тепла через вікна – тут можуть бути присутні два методи – зменшення загальної площі вікон всього будинку, але при цьому скорочується надходження до приміщення сонячного світла або встановлення вікон з найкращими енергетичними характеристиками. Це вікна з подвійними і потрійними склопакетами, багатоконтурні віконні системи;
- утеплення стін будинку або їх будівництво з матеріалів, що мають найкращі теплові характеристики.
Автоматизація опалювального процесу
Газ для опалення витрачатиметься неекономно, якщо його подача в пальники не регулюватиметься залежно від зовнішніх факторів.
Варто встановлювати опалювальні прилади, які передбачають наявність датчиків всередині будинку та зовні. Сенсори вимірюють температуру, що дозволяє регулювати подачу газу. Це дозволяє уникнути перегріву приміщення та зменшує витрати енергії.
Регулювання потужності опалення в кожному приміщенні окремо
Не всі кімнати та об’єми будинку потребують підтримки однієї і тієї ж температури. Наприклад, коридори, гардеробні, спортивні зали, гаражні приміщення, майстерні можуть мати трохи знижену температуру, а дитячі, душові або ванні кімнати – підвищену.
Для підтримки потрібної температури у конкретному приміщенні потрібно встановити регулятори на кожний радіатор опалення. Принцип їх роботи простий – вони змінюють робочий переріз труби у обігрівача та зменшують або збільшують швидкість циркуляції теплоносія. Достатньо встановити потрібне значення температури на регуляторі. Це оптимізує загальну витрату газу на нагрівання води в котлі.
Вибір економного газового котла
Старе обладнання найчастіше витрачає значну кількість палива і, при цьому працює постійно, не відключаючи подачу газу в ті моменти, коли це можливо і необхідно.
Нові котли сучасних зразків працюють економічніше. Вони нагрівають теплоносій до температури, яка їм задана, а в інші моменти відключають подачу газу. Усі дії контролює автоматизована система.
Установка терморегуляторів
Економія газу буде більш помітною, якщо використовувати термостати. Це невеликий пристрій, який дозволяє вимкнути подачу газу до котла як тільки досягається визначення температури в системі. Представляє собою електронну панель, в якій закладені певні функції. Таке обладнання допоможе заощадити до 20% газу по лічильнику.
Використання інших економних джерел
Економія газового постачання в опаленні можлива при підключенні альтернативних способів обігріву. До таких відносяться:
- тепла підлога в кімнатах, ванних та душових приміщеннях, які дозволяють досягти більш ефективної віддачі енергії від теплоносія;
- утеплення фундаменту за допомогою пінопласту та інших утеплюючих матеріалів;
- сонячне опалення дозволяє заощадити до 20% витрат навіть у зимовий час. Ефективність цього залежить від кількості сонячних днів на рік.
Заощадити газ при газовому опаленні допоможуть склопакети, відбиваючий фольгований утеплювач, який не тільки зберігає тепло, а й відбиває його назад у приміщення. Експерти рекомендують встановлювати відбиваючий екран між батареєю і стіною.
Для того, щоб усі запропоновані способи принесли економічний ефект та виправдали очікування, необхідний комплексний та професійний підхід до економії та раціонального витрачання ресурсів.