В цій статті ми обговоримо:
З початком повномасштабного вторгнення російської федерації до України багато родин опинилося в скрутному становищі. Одні втратили житло, залишились без роботи, багато родин переїхали в інші регіони України, деякі вимушені були виїхати за кордон.
Після повернення в Україну громадяни нерідко хочуть оформити субсидії на комунальні послуги. Розглянемо як на призначення субсидій впливає перебування за кордоном та дамо деякі поради щоб не втратити виплати.
Порядок нарахування субсидій при наявності члена родини за кордоном
Минулого року КМ України своєю постановою №1041 від 16 вересня 2022 надав державну підтримку тим домогосподарствам, в яких були особи, що перебували за кордоном більше 60 днів, і доходи яких враховуються при призначенні субсидії.
А саме, надав право на отримання субсидії таким домогосподарствам протягом періоду дії воєнного стану.
Цьогоріч уряд змінив правила надання цієї допомоги, що призвело до втрати права на субсидію для багатьох українських родин.
Відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (зі змінами) житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів.
Тобто, якщо особа була задекларована як член домогосподарства і на неї розраховувалася субсидія, а потім вона виїхала за кордон і перебувала там більше як 60 діб, то вона права на отримання субсидії не має.
Виїзд за кордон на термін до 60 днів не включає в себе періоди виїзду на лікування, відрядження по роботі, навчання або догляд за дитиною до трьох років. У таких ситуаціях ці обставини підтверджуються відповідними документами, а соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб в період перебування їх за кордоном не розраховуються.
Що необхідно зробити щоб не втратити субсидію
В випадках, коли задекларована як отримувач субсидії особа виїжджає за кордон і планує там перебувати більше 60 днів, одержувач субсидії у 30-денний термін повинен про це повідомити ПФУ і подати заяву для перерахунку державної допомоги. В разі неповідомлення у встановлений термін надання житлової субсидії припиняється уповноваженим органом.
За таких умов домогосподарство й надалі отримуватиме субсидію, але в іншому розмірі. Проте, бувають випадки, що після перерахунку деякі домогосподарства можуть втратити відповідні виплати. Адже соціальні норми й нормативи житла для надання субсидій на особу, яка виїхала за кордон, до уваги вже братися не будуть, а от дохід, наприклад, пенсія,такого члена сім’ї все ж врахується. Розмір субсидії після такого перерахунку може бути меншим або взагалі від’ємним.
Слід зауважити що субсидія призначається в випадку, якщо член домогосподарства одержувача субсидії, виїхав за кордон, але на момент призначення житлової допомоги ця особа, згідно з актом обстеження, була вилучена зі складу домогосподарства, так як фактично не проживає за місцем реєстрації.
Для цього заявник має звернутися в уповноважений орган, який скликає комісію. Вона прибуває у помешкання заявника і складає відповідний акт. У документі зазначається, хто фактично не проживає у будинку чи квартирі. Доходи тих, хто вилучений із складу домогосподарства на підставі акта, не враховуються при призначенні субсидії. А також на цю особу не розраховуватимуться соціальні норми й нормативи житла для надання субсидій.